Στόχος μας τη σχολική χρονιά 2022-23 ήταν να αξιοποιήσουμε τους  αθλητικούς χώρους που υπάρχουν στο σχολείο ώστε να είναι λειτουργικοί.

Συγκεκριμένα συντηρήθηκαν και ανακαινίστηκαν οι χώροι μπάσκετ, βόλεΪ, η υπαίθρια σκακιέρα, όπως και το τραπέζι πινγκ-πονγκ. Επίσης ανανεώθηκε και συμπληρώθηκε το αθλητικό υλικό (μπάλες, δίχτυ) με καινούργιο.

Αποτέλεσμα να γίνουν ελκυστικοί στους μαθητές, οι οποίοι αιτούνταν με δική τους πρωτοβουλία τη διοργάνωση αθλητικών αγώνων στον ελεύθερο χρόνο τους (π.χ. παιχνίδι σκακιού τις πρωινές ώρες).

Διοργανώθηκαν αγώνες μεταξύ των μαθητών διαφόρων τμημάτων του σχολείου αγοριών και κοριτσιών με απονομή επάθλων. Όλα αυτά έγιναν κατόπιν προετοιμασίας και εποπτείας των καθηγητών τους.