Το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Απριλίου 2024, ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Μαθηματικό Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Το Συνέδριο διοργανώθηκε από τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ03 (Μαθηματικών) Αχαΐας και το Παράρτημα Αχαΐας της Ελληνικής Μαθηματικής εταιρείας και είχε τίτλο: «Μαθηματικές προ(σ)κλήσεις στον 21 ο αιώνα».
Στο Συνέδριο αυτό παρουσιάστηκαν 70 ερευνητικές εργασίες (εισηγήσεις και αναρτημένες εργασίες), που εκπόνησαν 700 μαθητές και μαθήτριες, με την καθοδήγηση 150 μεντόρων εκπαιδευτικών, ενταγμένες σε μία από τις 12 θεματικές ενότητες του Δικτύου.
Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρουσίασαν ερευνητική εργασία με τίτλο: «Μαθηματικές διεργασίες οδηγούν σε έργα τέχνης» και δημιούργησαν poster με
τίτλο: «Βαδίζοντας στον δημιουργικό κόσμο των Fractal».

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στο Συνέδριο είναι οι εξής:
 Αγγελοπούλου Πούλια
 Τρίγκα Θεώνη
 Φίλιππα Ευαγγελία
 Χαραλαμπάκου Ιωάννα
με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών: Κασπίρη Ανδρέα ΠΕ08, Κατρακάζου Αφένδρα ΠΕ03, Παπαδοπούλου Μαγδαληνή ΠΕ03.
Εκ μέρους της Συντονιστικής Επιτροπής του Συνεδρίου και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας συγχαίρουμε τους μαθητές/τριες που συμμετείχαν στο Συνέδριο.