Η ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος με θέμα: «Ο φίλος μου – ο ήλιος μου: Εκφράζομαι δημιουργικά για την «τέχνη» της φιλίας» πραγματοποίησε στις 20 Μαρτίου 2024 εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πατρών.  Οι τριάντα μαθήτριες και μαθητές του προγράμματος έλαβαν μέρος στο δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας, το οποίο ήταν επικεντρωμένο στη θεματική του πολιτιστικού προγράμματος. Με την καθοδήγηση της υπεύθυνης της Βιβλιοθήκης, κυρίας Κούρου  η ομάδα ξεναγήθηκε στους χώρους της Βιβλιοθήκης, εκπαιδεύτηκε στην αναζήτηση και εύρεση βιβλιογραφίας και στη συνέχεια συλλέγοντας υλικό – ποίηση, αποφθέγματα, παροιμίες – σχετικό με τη φιλία, το αξιοποίησε στη δημιουργία σελιδοδεικτών. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  ολοκληρώθηκε με την προβολή ταινίας μικρού μήκους με θέμα τη φιλία και τη συζήτηση που ακολούθησε.

Η παιδαγωγική ομάδα, η οποία αποτελείται από τις Αλεξανδρή Αθανασία, Γιαννικοπούλου Ελεάνα και Λάζου Ξένια και οι μαθήτριες και μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος ευχαριστούν θερμά την κυρία Κούρου για την άψογη φιλοξενία και ξενάγηση στον χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Πάτρών.

Ακολουθούν ενδεικτικά φωτογραφικά στιγμιότυπα από την επίσκεψη.