Στο πλαίσιο της δράσης «Από το Γυμνάσιο στο Λύκειο: Ερευνώ, πληροφορούμαι, καταστρώνω το σχέδιο επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας» πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 18 Νοεμβρίου 2022 συμβουλευτική υποστήριξη από την υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δ.Δ.Ε Νομού Αχαΐας εκπαιδευτικό κυρία Πετράτου Νικολέτα. Ειδικότερα οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν αναφορικά με τη δομή και τη λειτουργία των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Ομάδων Προσανατολισμού, τις Πανελλαδικές Εξετάσεις και τις σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Έγινε σύγκριση μαθημάτων ΕΠΑΛ – ΓΕΛ και των προσφερόμενων δυνατοτήτων του κάθε τύπου Λυκείου. Ακολούθως η υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού επέλυσε απορίες που εξέφρασαν οι μαθητές/τριες. Η δράση ολοκληρώθηκε με τη συμπλήρωση ερωτηματολογίου ανατροφοδότησης, στο οποίο εκφράστηκε η ικανοποίηση των μαθητών/τριών από τη προαναφερθείσα δράση.