Τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε μονοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Α’ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Θέατρο ΝΕΟΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ όπου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση ΟΔΥΣΣΕΙΑΟι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από τη μουσική από το Κοντραμπάσο ζωντανά επί σκηνής, τις φωνές των ηθοποιών, τα παραδοσιακά τραγούδια, το live μιξάρισμα ήχων, τις σκιές και τους φωτισμούς. Η παράσταση είχε υψηλό καλλιτεχνικό και εκπαιδευτικό ενδιαφέρον για τους μαθητές μας διότι τους έφερε σ’επαφή με το έργο του Ομήρου καλλιεργώντας τη φαντασία τους και δίνοντάς τους μια σφαιρική εικόνα για τους ήρωες της ιστορίας. Επίσης, μετά την παράσταση οι μαθητές είχαν χρόνο για φαγητό κι επίσκεψη στο  ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ – ΙΔΡΥΜΑ Σ. ΝΙΑΡΧΟΣ.