Δράση της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 17ου Γυμνασίου Πάτρας

«Μην το πετάς, χάρισέ το!»

Έχετε σκεφτεί πόσα «άχρηστα» αντικείμενα, θαμμένα και σκονισμένα στις ντουλάπες και τα συρτάρια μας, θα μπορούσαν να δώσουν χαρά ή να φανούν χρήσιμα σε άλλους συνανθρώπους μας; Δεν είναι προτιμότερο να χαρίζουμε τα πράγματα που δεν χρειαζόμαστε παρά να τα πετάμε στα σκουπίδια και να γεμίζουμε τις χωματερές;

Η επαναχρησιμοποίηση (reuse) είναι μία περιβαλλοντικά προτιμητέα εναλλακτική λύση σε σχέση με άλλες μεθόδους διαχείρισης αποβλήτων, επειδή εξοικονομείται ενέργεια, η οποία δαπανάται για την παραγωγή των αγαθών αυτών, και επιπλέον πολύτιμες πρώτες ύλες όπως πετρέλαιο, νερό, ξυλεία, άνθρακας κ.ά.

Για τις επόμενες δύο εβδομάδες, από 16 έως  31 Μαρτίου 2023 η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας σε συνεργασία με την οργάνωση ΧΕΡΙ – ΧΕΡΙ που δραστηριοποιείται στην πόλη μας και στηρίζει δεκάδες οικογένειες που έχουν ανάγκη, θα αναλάβει να συλλέξει, να ταξινομήσει και να παραδόσει τα πράγματα που σας περισσεύουν, δε σας εξυπηρετούν πια και σύντομα θα κατέληγαν στον κάδο της γειτονιάς σας.

Μπορείτε να φέρετε:

• Ρούχα (Παιδικά, γυναικεία, ανδρικά)
  • Παπούτσια
  • Παιχνίδια
  • Βιβλία
  • Είδη βρεφανάπτυξης (παιδικά καρότσια, παιδικά κρεβατάκια,ρηλάξ,πάντες, σεντόνακια, κουβερτούλες,μάρσιππους)
  • Οικιακό εξοπλισμό (είδη κουζίνας, ηλεκτρικές συσκευές, λευκά είδη)
  • Σχολικά είδη (τσάντες, κασετίνες)
  • Οτιδήποτε άλλο δε σας χρειάζεται πια
  • Τρόφιμα: να είναι συσκευασμένα και μακράς διάρκειας, να μην απαιτούν ψυγείο και να μην έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης τους.

Η επαναχρησιμοποίηση δεν είναι ούτε μειονέκτημα ούτε μιζέρια. Είναι η δική μας δημιουργική αντίσταση στην υπερκατανάλωση και η προσφορά μας στην προστασία του περιβάλλοντος.

Οι ΟΚ του 17ου Γυμνασίου Πάτρας