Μια δράση από μαθητές για μαθητές πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 2 και 3 Οκτωβρίου 2023. Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου υποδέχτηκαν τους νεοεισερχόμενους μαθητές  της Α΄Γυμνασίου, στα πλαίσια της δράσης  «Παρακολουθώντας και ανιχνεύοντας προβλήματα φοίτησης μαθητών/τριών –   Ενισχύοντας εκπαιδευτικούς και νέους μαθητές/τριες για την οικοδόμηση συνεκτικών δεσμών στη σχολική κοινότητα». Έχοντας καθιερώσει τον Σεπτέμβριο ως μήνα της ομαλής ένταξης στο νέο σχολικό περιβάλλον, οι καινούργιοι μας μαθητές είχαν τη δυνατότητα να διατυπώσουν ερωτήματα για όσα τους απασχολούν και να εκφράσουν τις ανησυχίες και τις σκέψεις που τους διακατέχουν όσον αφορά τη νέα σχολική κοινότητα στην οποία πλέον ανήκουν. Από την πλευρά τους, οι τελειόφοιτοι μαθητές μας, απάντησαν στα ερωτήματα αυτά  μεταφέροντας την εμπειρία τους και συμβάλλοντας στην επίτευξη μιας θετικής στάσης από πλευράς των μικρών μας μαθητών στο νέο σχολικό περιβάλλον.

Η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών ήταν για όλους μας μια ευχάριστη εμπειρία και οι διάλογοι που πραγματοποιήθηκαν μεταξύ τους εμπεριείχαν  την ευαισθησία, ειλικρίνεια και ενσυναίσθηση  που πρωτίστως τα παιδιά διαθέτουν!