Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024, η Γ’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψηστη Βουλή των Ελλήνων στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας, χωρισμένοι σε δυο ομάδες με τους συνοδούς καθηγητές τους, ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτηρίου της Βουλής, για τη λειτουργία του Κοινοβουλίου και για τις βασικές αρχές και αξίες του Δημοκρατικού πολιτεύματος.

Συναντήθηκαν επίσης και συνομίλησαν με τους Βουλευτές Αχαΐας Παναγιωτόπουλο Ανδρέα και Φωτήλα Ιάσωνα και ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας«Ελευθέριος Βενιζέλος» που ήταν αφιερωμένη στην επανάσταση του 1821.

Στο τέλος,παρακολούθησαν για λίγα λεπτάτη συνεδρίαση που διεξαγόταν στην αίθουσα της Ολομέλειαςτης Βουλής.

Συνοδοί καθηγητές ήταν η κ. Γαλανοπούλου Παρασκευή, η κ. Λαμπροπούλου Ελένη, η κ. Ματθαιοπούλου Φανή, η κ. Παπαδοπούλου Μάγδα και ο κ. Ψάχος Γιώργος.