Στις 16 Φεβρουαρίου 2024 και στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου δράσης «Διαμορφώνοντας την εικόνα για τον εαυτό μου: Ανακαλύπτω ενδιαφέροντα, κλίσεις, δεξιότητες – Ονειρεύομαι την επαγγελματική μου ταυτότητα» πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική συνάντηση και συζήτηση τωντελειόφοιτων μαθητών/τριών με την υπεύθυνη ΣΕΠ της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ειδικότερα,  οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων της Γ΄ τάξης ανά δύο τμήματα είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούνγια τη δομή και λειτουργία των ΓΕΛ, τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Ομάδων Προσανατολισμού, τις Πανελλαδικές Εξετάσεις και τις σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Συνέκριναν τα  μαθήματα που διδάσκονται σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και συζήτησαν τις δυνατότητες που προσφέρονται σε κάθε τύπου Λυκείου, ώστε να διευκολυνθούν στις επιλογές που καλούνται να κάνουν με την ολοκλήρωση των γυμνασιακών τους σπουδών.  Η αμεσότητα της υπευθύνου και η διαδραστικότητα στην επικοινωνία της με τους μαθητές/τριες κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τους σε όλη τη διάρκεια της δράσης. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με την υποβολή ερωτημάτων από κάποιους μαθητές/τριες, ώστε να επιλυθούνόλες οι απορίες τους.